Praca w gabinetach lekarskich, jak i kosmetycznych związana jest koniecznością zachowania odpowiedniej higieny i bezpieczeństwa. Rękawiczki jednorazowe są jednym z podstawowych środków umożliwiających zachowanie odpowiedniej ochrony zarówno personelowi, jak i pacjentom czy klientom. Czy wiesz jakie rodzaje rękawiczek znajdują się na rynku i co je wyróżnia? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji.
Obecnie na rynku znajduje się kilka rodzajów rękawiczek – głównie lateksowe, winylowe, nitrylowe, a także foliowe. Najpopularniejszym rodzajem rękawiczek jednorazowych są w dalszym ciągu rękawiczki wykonane z lateksu. Jednak w związku z licznymi reakcjami alergicznymi, aktualnie coraz częściej wybierane są rękawiczki z innych materiałów, głównie nitrylowe, które wykonane są z syntetycznego kauczuku nitrylowego lub też rękawiczki winylowe wykonane z tworzywa PCV.
Wszystkie rękawiczki jednorazowe mają podobne zastosowanie – służą one do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak różnią się nieco pomiędzy sobą, szczególnie biorąc pod uwagę właściwości. Rękawiczki jednorazowe występują zazwyczaj w 5 rozmiarach, czyli XS, S, M, L oraz XL. Dzięki dodatkowi pudru umożliwiają zredukowanie wilgoci pod rękawiczkami, a także ułatwiają zakładanie czy zdejmowanie.
Są to jedne z najbardziej popularnych i klasycznych rodzajów rękawic medycznych. Wykonywane są z kauczuku – syntetycznego lub naturalnego. Jest to bardzo wytrzymały i elastyczny materiał. Często podkreśla się, że rękawiczki wykonane z lateksu stanowią najlepszą ochronę przed wszelkimi patogenami, szczególnie wirusami czy bakteriami, a także przed wieloma substancjami chemicznymi. Znaczną zaletą rękawiczek lateksowych jest także ich wysoka elastyczność oraz łatwość w dopasowaniu do kształtu dłoni. Zapewniają znaczny komfort podczas wykonywanej pracy. Dla wielu osób są one znacznie wygodniejsze od rękawic nitrylowych czy winylowych. Jednak, mimo że rękawice lateksowe cechują się największą rozciągliwością, to jednocześnie są również nieco mniej odporne na rozdarcia czy przekłucia w porównaniu do rękawic nitrylowych. Często stanowią także przyczynę reakcji alergicznej, w związku z czym zastępowane są przez rękawice nitrylowe czy winylowe.
Wybierając rękawice lateksowe dobrej jakości, warto zwrócić uwagę również na wszelkie oznaczenia oraz atesty. W zależności od tego, gdzie dokładnie rękawiczki będą wykorzystywane konieczne może być, aby posiadały odpowiednie atesty i spełniały konkretne normy. Warto też pamiętać, że na skutek kontaktu z ciałem oraz potem dłoni materiał rękawiczek może się rozluźnić. Gdy rękawiczki staną się luźniejsze, koniecznie należy wymienić je na nowe. W przypadku rękawiczek niejałowych zaleca się, aby optymalny czas noszenia ich nie przekraczał 45 minut (szczególnie w branżach medycznych, diagnostycznych oraz gabinetach kosmetycznych).
Podsumowując, rękawice lateksowe to jedne z najbardziej popularnych rodzajów rękawiczek. Są dosyć cienkie i elastyczne, przez co są wygodne w użytkowaniu. Najczęściej są stosowane w branży medycznej, szczególnie przez lekarzy i diagnostów. Stanowią skuteczną ochronę przed bakteriami oraz wirusami.
Rękawice nitrylowe są wykonywane z kauczuku syntetycznego akylonitrylo-butadienowego. Doskonale dopasowują się do dłoni, przez co pozwalają na znaczną swobodę, a także na odpowiednią precyzję ruchów. W porównaniu do rękawiczek lateksowych rękawice nitrylowe charakteryzują się większą wytrzymałością, np. na niskie temperatury, czy na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak mniej rozciągliwe.
Sprawdzają się w przypadku pracy z substancjami, takimi jak oleje, smary czy agresywne substancje chemiczne oraz detergenty. Dodatkowo nie przyczyniają się do powstawania uczuleń czy odparzeń. Sprawdzą się nawet u osób z delikatną skórą dłoni.
Rękawiczki nitrylowe jednorazowe są niemal tak popularne, jak rękawiczki lateksowe. Są nieco cieńsze, ale równocześnie trwalsze. Dostępne są w różnych kolorach i wariantach pudrowych oraz bezpudrowych.
Rękawice winylowe produkowane są z winylu, czyli z tworzywa PCV. Stanowią bardzo dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jednak podczas ich zakupu należy szczególną uwagę zwrócić na rozmiar. W porównaniu do rękawiczek lateksowych oraz nitrylowych nie przylegają aż tak ściśle do dłoni, przez co z łatwością mogą się zsuwać. Wśród zalet rękawiczek winylowych wyróżnić można znaczną łatwość w ich zakładaniu i ściąganiu oraz odporność na tłuszcz.
Rękawice winylowe są stosunkowo tanie, jednak nie są wykorzystywane przez branże medyczne czy laboratoryjne, które wymagają większej ochrony. Zazwyczaj są stosowane przy wykonywaniu czynności, których nie chce się wykonywać gołymi dłońmi.
Rękawice winylowe to bardzo dobry wybór dla fryzjerek lub kosmetyczek. Nie uczulają i nie przyczyniają się do powstawania podrażnień. Są również cieńsze niż rękawiczki nitrylowe czy lateksowe. Jednak zapewniają mniejszą ochronę przed wirusami czy bakteriami.
Rękawiczki foliowe chronią w najmniejszym zakresie i w najmniejszym stopniu przylegają do skóry. Zazwyczaj wykorzystywane są w sklepach spożywczych oraz w zakładach gastronomicznych. Stosowane mogą być także w domu, np. podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych, takich jak farbowanie włosów czy nakładanie peelingu na ciało.
Warto pamiętać, że jednorazowe rękawice foliowe wykorzystywane w sklepach spożywczych czy w gastronomii powinny posiadać odpowiedni atest, który pozwala na wykorzystywanie ich do kontaktu z żywnością (atest PZH – Państwowego Zakładu Higieny). Rękawice foliowe nie przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych i wstępują w uniwersalnych rozmiarach.
Dostępne na rynku rękawiczki jednorazowe różnią się również tym, że niektóre wypełnione są specjalnym pudrem, dzięki któremu nie zlepiają się one od środka, co pozwala na sprawniejsze założenie rękawiczek. Najczęściej jest to talk lub też mączka kukurydziana. Kupić można także rękawiczki lekko pudrowane oraz bezpudrowe. Na rynku znaleźć można też rękawiczki zapachowe, np. miętowe, a także w wielu różnych kolorach. Rękawiczki chirurgiczne jednorazowe są jałowe i stosuje się je w sytuacjach, gdy wymagane są warunki sterylne. W przeciwieństwie do niejałowych rękawiczek są pakowane po dwie sztuki.
Alergicy i osoby z bardzo wrażliwą skórą dłoni również znajdą coś dla siebie. Dostępne są także rękawiczki jednorazowe pokryte w środku kolagenem oraz alantoiną, co dodatkowo zmniejsza ryzyko pojawienia się podrażnień.
Bez względu na rodzaj rękawiczek należy pamiętać, że są one jednorazowe. Oznacza to, że należy je wyrzucić zawsze po zdjęciu ich z dłoni.